ГИС картите имат много оформления и информационни карти, които предоставят общ преглед на земеползването и покритието, надморската височина и кота, комунални услуги и т.н. Геопространствените данни се събират и координират за използване от правителства и обществени организации. Науката, технологията и естетиката се комбинират, за да създадат информативна ГИС карта. Някои от най-често произвежданите карти са контурни карти, полезни карти, географски карти, кадастрални карти, атласни карти, тематични и зонални карти.
Картографирането включва събиране, редактиране, анализиране, споделяне и показване на геопространствена информация с помощта на технология за картографиране и база данни. ГИС технологията използва ГИС инструменти и нейните приложения за създаване на различни карти въз основа на местоположението и професията, комунални услуги, нефт и газ, селско стопанство, горско стопанство, транспорт, данъчен пакет и др. ГИС картите се използват за създаване на планове за развитие на бъдещи територии, за познаване на природната среда. условия, селища, отрасли и търговия, изготвяне на карти на градове и др.
Основните доставчици на ГИС картографиране помагат на компаниите да планират, проектират, управляват и създават географски информационни системи. Въздушни снимки, сателитни изображения, хартиени карти или анализирани данни с различен мащаб и качество се дигитализират с помощта на най-новите технологии и най-доброто оборудване за възпроизвеждане, като по този начин се гарантира точност и качество на крайния резултат.
Базираните на ГИС карти постигат няколко предимства като бърз достъп и анализ на данни и статистики и лесно сравнение на данни за различни тръбопроводи и местоположения. Цифровите карти се създават с помощта на модерна ГИС технология. Информацията от различни места по света се събира, съхранява, обобщава, редактира, модифицира, анализира и показва за лесен достъп от потребителите.
Геопространствените експерти навлизат в неща като информация за терена, хидрология, пътища (геометрии като точки, линии и многоъгълници и форми) на карти. Размерите на картата се считат най-много, когато съдържат съдържанието на картата. Някои от популярните функции на картата включват:
1. Функции на контурната карта – оценка на райони, засегнати от наводнения и горски пожари, планиране и поддръжка на земя и земя, управление на флота и логистика, анализ на пазара, пътуване и земя и др.
2. Услуги за картографиране на парцели – собственост на имоти и свързана информация, управление на земята, регистрация на имоти и агенции за управление на селските и градските райони, градоустройствено планиране и градско развитие и др.
3. Услуги за картографиране на комунални услуги – чертане и планиране на преносни линии за хора като вода, телефони, електрически кабели, газ, електричество и др.
4. Служба за кадастрално картографиране – Точна информация за земя, размери, участъци, пътища, парцели, железопътни линии, водни пътища, растителност, земя
5. Тематична и зонална карта – физическите, социалните, политическите, културните, икономическите, културните или земеделските характеристики на град, щат, регион, държава или континент.
И накрая, навлизането на технологията спомогна за разширяване на полето на ГИС чрез комбиниране на геопространствена информация с цифрови карти. Днес различни ГИС инструменти са оборудвани, за да предоставят услуги за ГИС картографиране на клиенти в различни области, ясно, точно и професионално. Тези иновации доведоха до подобрен начин за познаване на астрономически обекти, които са лесно достъпни за нас за по-добро утре.